Boxexpert BXPPABSBT200300130-F01 Installation enclosure 130 x 200 x 300 ABS plastic Black 1pc.
Delivered between Mon, 18.5. and Wed, 20.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
The Fleet Blackline transparent series from BOXEXPERT is a wall-mounted enclosure made of black ABS plastic with a transparent door and a single-point lock, measuring 200x300x130 mm. From the size 250x350x150 mm to 400x600x200 mm, it features a two-point lock. The size 700x500x250 mm has a three-point lock to ensure the highest level of protection. This enclosure is perfectly suitable for both indoor and outdoor use. It is easy to handle and very quick to install. The Fleet series is a cost-effective alternative to all steel sheet wall cabinets.
Electrical engineering accessory type | Housing |
Item number | 36575583 |
Manufacturer | Boxexpert |
Category | Electronics supplies + Casing |
Manufacturer No. | BXPPABSBT200300130-F01 |
Release date | 21.6.2023 |
Sales rank in Category Electronics supplies + Casing | 9 of 22136 |
Colour | Black |
CO₂ emissions | 29,97 kg |
Items per sales unit | 1x |
Length | 130 mm |
Width | 200 mm |
Height | 300 mm |