DeWalt DCBPSC0550 Powershift Oplader 12A - DCBPSC0550-QW
Only 1 piece in stock at supplier
Product details
- Charging current of 12 amps for fast charging times
- Power output of 550 watts for efficient charging
- Robust construction for professional use.
Tool battery + charger Type | Battery charger |
Battery system | Dewalt 18V |
Item number | 52334709 |
Manufacturer | DeWalt |
Category | Tool batteries + Chargers |
Manufacturer No. | DCBPSC0550-QW |
Release date | 22.10.2024 |
Material group | Plastic |
Power | 550 W |
Power capacity | 554 Wh |
Charging current | 12 A |
Charging time | 43 min |
Battery system | Dewalt 18V |
Charger equipment | Charger supplied |
Battery | Chargers without battery |
Country of origin | United Kingdom |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 13,88 kg |
Scope of delivery | Battery charger |
Weight | 4200 g |
Product Safety |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 9.Festool0,6 %
- 10.Black & Decker0,7 %
- 10.DeWalt0,7 %
- 10.Metabo0,7 %
- 10.Ryobi0,7 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 4.Metabo1 day
- 7.Bosch Professional2 days
- 7.DeWalt2 days
- 9.Gardena3 days
- 10.Husqvarna5 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Tool batteries + Chargers» category returned?
Source: Galaxus- 6.Einhell1,4 %
- 6.Worx1,4 %
- 8.DeWalt1,5 %
- 8.Lakuda1,5 %
- 10.Bosch Professional1,6 %