Sonnenschein GNB dryfit S12/27 G5 NGSO120027HS0BA Solar battery 12V 27Ah lead-gel (W x H x D) 176 x 126
12 V, 27 AhPrice in EUR including VAT
Delivered between Tue, 19.5. and Wed, 20.5.
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Product details
- Lead-gel technology for improved cycle stability
- Compact dimensions for easy integration
- M5 screw connection for secure connection
- Suitable for solar energy applications.
Battery technology | Lead Acid Gel |
Voltage | 12 V |
Capacity | 27 Ah |
Length | 167 mm |
Width | 176 mm |
Item number | 32021577 |
Manufacturer | Sonnenschein |
Category | Leisure batteries |
Manufacturer No. | NGSO120027HS0BA |
Release date | 24.10.2022 |
Battery type | Supply battery |
Voltage | 12 V |
Capacity | 27 Ah |
Battery category | Industry battery |
Battery | Rechargeable battery |
Battery type | Lead–acid battery |
Battery size | Device specific |
CO₂ emissions | 642,43 kg |
Items per sales unit | 1x |
Length | 167 mm |
Width | 176 mm |
Height | 126 mm |