Dahua TECHNOLOGY DH-IPC-BP4AP-4G-0360B-EUR PTZ 4MP 3.6mm IR LED 4G
2560 x 1440 PixelsOnly 2 pieces in stock at supplier
Product details
Network camera type | Outdoor surveillance camera |
Lens type | Prime lens |
Advanced functions | Motion sensor, Speakers |
Type of memory | Memory card |
Power supply | Rechargeable battery operated |
Item number | 60697190 |
Manufacturer | Dahua |
Category | Network camera |
Manufacturer No. | DH-IPC-BP4AP-4G-0360 |
Release date | 1.8.2025 |
Colour | White |
Exact colour description | White |
Camera design | PTZ camera |
Camera resolution | 4 Mpx |
Max. picture resolution | 2560 x 1440 Pixels |
Viewing angle (H) | 78.40° |
Viewing angle (V) | 42.40° |
Viewing angle (D) | 92.40° |
Lens type | Prime lens |
Focal length | 3.6 mm |
Image sensor type | CMOS |
Swivel range | 0 - 360° |
Remote access | App |
Video file formats | H.265 |
Protection type (IP code) | IP66 |
Memory card type | microSDXC |
Type of memory | Memory card |
Smart home | Compatible |
SIM card type | Nano SIM |
Application range | Outside |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Number of cameras | 1x |
Height | 360 mm |
Length | 284 mm |
Width | 172 mm |
Weight | 1220 g |
Product Safety |
Length | 38.20 cm |
Width | 26.70 cm |
Height | 17.80 cm |
Weight | 1.86 kg |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 13.Hikvision1,2 %
- 14.Amazon1,3 %
- 14.Dahua1,3 %
- 16.eufy1,6 %
- 16.Imou1,6 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.Arenti0 days
- 1.D-Link0 days
- 1.Dahua0 days
- 1.Imou0 days
- 1.Javiscam0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Network camera» category returned?
Source: Galaxus- 36.Instar6 %
- 37.Abus6,4 %
- 38.Hikvision7 %
- 39.Dahua7,6 %
- 40.Logitech11,8 %