Hikvision DS-2TD2138-15/QY(B) Thermal 384x288 DeepinView
1280 x 720 pixelsMore than 10 items ordered
Product details
Network camera type | Outdoor surveillance camera |
Lens type | Prime lens |
Advanced functions | Microphone, Motion sensor |
Type of memory | Memory card |
Network interface | PoE, RJ45 port |
Power supply | Electrical connection, PoE |
Item number | 37353477 |
Manufacturer | Hikvision |
Category | Network camera |
Manufacturer No. | DS-2TD2138-15/QY(O-STD)(B) |
Release date | 2.8.2023 |
Colour | White |
Exact colour description | White |
Set size | Single camera |
Max. picture resolution | 1280 x 720 pixels |
Viewing angle (H) | 17° |
Viewing angle (V) | 13° |
Lens type | Prime lens |
Focal length | 15 mm |
Digital zoom | 8x |
Image sensor type | CMOS |
Remote access | App, Web browser |
Video file formats | H.264, H.265 |
Audio formats | G.726, MP2L2, PCM |
Protection type (IP code) | IP67 |
Connection A | RJ45 |
Memory card type | MicroDrive, microSDHC, microSDXC |
Type of memory | Memory card |
Installation place | Ceiling, Wall |
Application range | Outside |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 29,26 kg |
Number of cameras | 1x |
Height | 115.20 mm |
Length | 351.30 mm |
Width | 113.50 mm |
Weight | 1770 g |
Product Safety |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 10.TP-Link1 %
- 12.Aqara1,1 %
- 13.Hikvision1,2 %
- 14.Amazon1,3 %
- 14.Dahua1,3 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 10.Philips Hue2 days
- 10.Synology2 days
- 18.Hikvision3 days
- 18.Netatmo3 days
- 18.Reolink3 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Network camera» category returned?
Source: Galaxus- 36.Instar6 %
- 37.Abus6,4 %
- 38.Hikvision7 %
- 39.Dahua7,6 %
- 40.Logitech11,8 %