MDT BE-TA55P2.G2
Delivered Tue, 19.5.
More than 10 pieces in stock at third-party supplier
Supplied by
JACOB DE
free shipping
Product details
MDT technologies Taster Plus 55 BE-TA55P2.G2
Manufacturer: MDT technologies
Description: Taster Plus 55 double, glossy pure white
Type: BE-TA55P2.G2
KNX bus system: yes
KNX wireless system: no
Wireless bus system: no
LON bus system: no
Powernet bus system: no
Other bus systems: none
Bidirectional wireless: no
Mounting type: flush-mounted
With theft/dismantling protection: no
With bus coupling: yes
Number of operating points: 2
Number of buttons: 2
Power consumption: 0.3 W
With LED display: yes
With labeling field: yes
With display: no
Material: plastic
Material quality: thermoplastic
Surface finish: glossy
Color: white
RAL number (similar): 9010
Transparent: no
With room thermostat: no
With infrared sensor: no
Protection class (IP): IP20
Minimum depth of device box: 35 mm
MDT technologies Taster Plus 55 BE-TA55P2.G2: additional details
KNX Taster Plus 55 double, glossy pure white. Version with 2 buttons and LEDs for operation/status indication and orientation light. Suitable for 55 mm switch programs, e.g., MDT range 55 or GIRA Standard 55, E2, E22, Event, or BERKER S1, B3, B7 or JUNG A 500, A PLUS, A CREATION, AS 500, A 550, A FLOW or MERTEN 1M, M-Smart, M-Plan, M-Pure. Central labeling field with cover film for individual labeling. The buttons can be freely configured as a pair or single buttons. Single and double button operation for switching, dimming, blinds, values. Innovative group control with long/extra-long button press. Switching between up to four values or scenes. Short/long button press with 2 objects. 4 logic blocks. 2 operation/status LEDs (Red/Green) and orientation light can be controlled independently. Switching object for controlling LED priority. Installation in switch box with supplied mounting ring. Integrated bus coupler. EAN: 4251916112394.