Siemens Switch-disconnector 3LD2504-1TL51 1 pc (3LD25041TL51)
Delivered between Sat, 6.6. and Thu, 18.6.
6 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
SENTRON Load Disconnect Switch 3LD, main switch, 4-pole, Iu: 63 A, operational power at AC-23 A at 400 V: 22 kW, front-mounted, rotary drive, black, 4-hole mounting for the handle. Main and emergency stop switch SENTRON 3LD2 for the safe disconnection of loads in various areas, e.g., for three-phase motors, climate and ventilation systems, in processing machines of machine and conveyor construction, in the chemical industry, or in the food and beverage industry. Modular design, quick and easy installation of auxiliary switches, N-PE terminal, or 4th pole. Optimal network separation from 16 A to 250 A through the lockable rotary drive. Protection class up to IP 65 with encapsulated housing for outdoor applications. Versatile and globally usable thanks to international IEC, UL, CCC, and marine approvals. The main and emergency stop switches 3LD are available in various versions for front mounting, mounting plate, DIN rail, or panel installation, optionally with direct or door coupling rotary drive. For 3LD2, variants for DC applications are also available. Main and emergency stop switches 3LD - consistent safety for users and systems.