Brother ADS-4300N
Delivered Mon, 18.5.
Only 3 pieces in stock
Only 3 pieces in stock
free shipping
Product details
Scanner type | Document scanner |
Scanner properties | ADF, Duplex scanning, OCR, USB host |
Optical resolution | 600 x 600 dpi |
Connectivity | LAN, USB |
Item number | 21229343 |
Manufacturer | Brother |
Category | Scanners |
Manufacturer No. | ADS4300NRE1 |
Release date | 10.8.2022 |
Sales rank in Category Scanners | 4 of 305 |
Scanner functions | Scan to PDF |
Scan format | 215.9 x 355.6 mm |
Colour depth | 24 bits |
Flatbed size | A4 |
Scanning speed (page / text) | 40 PPM |
Scanning speed (image / graphics) | 80 PPM |
Scanner sensor type | CIS |
Supported file formats | JPEG, PDF, TIFF |
Paper format | A4, Visiting card |
Connectivity | LAN, USB |
Paper separation | Mechanical |
Maximum daily load | 6000x |
Paper density range | 40 - 200 g/m² |
ADF capacity | 80 pcs. |
Operating System Version | Windows Server 2012 |
Operating system compatibility | Mac OS, Windows |
Power supply | Electrical connection |
Scanner Software | TWAIN, WIA |
Scope of delivery | 1 x SuperSpeed USB cable, AC Cables |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 36,01 kg |
Length | 191 mm |
Width | 300 mm |
Height | 216 mm |
Weight | 3.09 kg |
Product Safety |
Length | 39.50 cm |
Width | 31.90 cm |
Height | 24.60 cm |
Weight | 3.64 kg |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
9 additional offers
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 2.Plustek0,8 %
- 3.Canon1,1 %
- 4.Brother1,3 %
- 5.Iris1,6 %
- 6.Rollei2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 2.Reflecta1 day
- 4.Iris2 days
- 5.Brother3 days
- 5.Canon3 days
- 7.Epson4 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Scanners» category returned?
Source: Galaxus- 1.RICOH2,9 %
- 2.Brother3,2 %
- 2.Canon3,2 %
- 4.Media-Tech3,8 %
- 5.Reflecta3,9 %