Philips EP2230/10
Delivered between Mon, 18.5. and Wed, 20.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
Coffee machine features | 2-cup function |
Drinks at the touch of a button | Cappuccino, Espresso |
Water tank capacity | 1.80 l |
Capacity bean container | 275 g |
Depth | 37.10 cm |
Width | 24.60 cm |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 15616278 |
Manufacturer | Philips |
Category | Automatic coffee makers |
Manufacturer No. | EP2230/10 |
Release date | 6.4.2021 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Material group | Metal, Plastic |
Material | Plastic, Stainless steel |
Milk system | External milk system |
Pump pressure | 15 bar |
Target group | Budget |
Water tank capacity | 1.80 l |
Milk container capacity | 0.26 l |
Power | 1500 W |
Mains voltage | 230 V |
Cable length | 1 m |
Energy efficiency class 2020 | A |
Country of origin | Romania |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
CO₂ emissions | 106,86 kg |
Scope of delivery | 1 x fully automatic coffee machine for 3 coffee specialities |
Depth | 37.10 cm |
Width | 24.60 cm |
Height | 43.30 cm |
Weight | 8 kg |
Product Safety |
Length | 50 cm |
Width | 29 cm |
Height | 48 cm |
Weight | 9.66 kg |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
4 additional offers
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Senseo3,2 %
- 2.Tchibo3,6 %
- 3.Philips3,7 %
- 4.Krups4,7 %
- 5.De'Longhi4,9 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 5.Gaggia5 days
- 5.Saeco5 days
- 5.Siemens5 days
- 8.Philips9 days
- 9.De'Longhi11 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Automatic coffee makers» category returned?
Source: Galaxus- 3.De'Longhi2,4 %
- 4.Melitta2,5 %
- 5.Philips2,7 %
- 6.Gaggia3 %
- 7.Siemens4,6 %