ABB STOTZ-KONTAKT Main switch 100A 3p. gr E203/100G
Only 3 pieces in stock at supplier
Product details
- Switching function as a disconnector for safe power separation
- Suitable for use on DIN rails according to DIN EN 60715
- Option to integrate additional auxiliary contacts
- Quick removal without disassembly of the phase rail
- Certified according to VDE, CCC, EAC, KEMA.
Nominal current | 100 A |
Nominal voltage | 400 V |
Protection type (IP code) | IP10 |
Item number | 20762459 |
Manufacturer | ABB |
Category | Mobile power distributors |
Manufacturer No. | 2CDE283001R1100 |
Release date | 26.5.2021 |
External links |
Colour | Grey |
Exact colour description | Grey |
Nominal current | 100 A |
Nominal voltage | 400 V |
Number of poles | 3x |
Input voltage | 400 V |
Country of origin | China |
Manufacturer commitment | SBTi |
CO₂ emissions | 15,72 kg |
Items per sales unit | 1 pcs. |
Height | 70 mm |
Product Safety |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- ABBNot enough data
- 1.Eaton0 %
- 2.MeanWell0,1 %
- Phoenix ContactNot enough data
Statutory warranty case duration
- EatonNot enough data
- MeanWellNot enough data
Unfortunately, we don't have enough data for this category yet.
Return rate
How often is a product of this brand in the «Mobile power distributors» category returned?
- 1.Phoenix Contact0,7 %
- 2.MeanWell2,7 %
- 3.Eaton3,8 %