Bosch Professional Bosch GKO18V-51 Druckluftpumpe
4.50 l, 8 bar
Delivered between Wed, 20.5. and Fri, 22.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
free shipping
Product details
As a plumber, you often need a mobile compressor for tasks such as maintaining heating devices or conducting pressure tests on water pipes. With the cordless air compressor PRO GKO18V-51, you get the power you need – 51 l/min flow rate at 6 bar and a maximum pressure of 8 bar. You can choose between two pressure settings (4 and 8 bar, with longer battery life at 4 bar) and fine-tune the working pressure with the pressure regulator. Thanks to the quick coupling, you can connect hoses in seconds. The compressor is oil-free, and the condensate drain valve significantly simplifies maintenance. Its compact size, comfortable weight, and carrying handle make it easy to take wherever you need it for your work. The PRO GKO18V-51 can be used in plumbing for tasks such as maintaining heating devices or pressure testing water systems. For general applications, it is ideal for cleaning tools before storing them in the car, operating small pneumatic tools, inflating tires, and much more.
Key specifications
Max. pressure
8 bar
Tank capacity
4.50 l
Hose connection
Quick coupling
Power supply
Rechargeable battery operated
General information
Item number
Manufacturer
Bosch Professional
Category
Air compressors
Manufacturer No.
Release date
Sales rank in Category Air compressors
19 of 788
Air compressor properties
Max. pressure
8 bar
Tank capacity
4.50 l
Hose connection
Quick coupling
Additional properties
Drain valveOperating display
Power supply
Rechargeable battery operated
Battery properties
Battery type
Li-ion
Battery voltage
18 V