PB Swiss Tools Screw tenz. PB1122/1-70 yellow
Delivered between Thu, 21.5. and Sat, 23.5.
More than 10 pieces in stock at supplier
Free shipping starting at 30,–
Product details
Blade length | 70 mm |
Downforce | Pozidriv cross recess (PZ) |
Item number | 5860814 |
Manufacturer | PB Swiss Tools |
Category | Screwdrivers |
Manufacturer No. | PB 1122.1-70 |
Release date | 23.7.2016 |
Colour | Yellow |
Material group | Metal |
Material | Chrome vanadium steel |
Handle length | 85 mm |
Blade length | 70 mm |
Output size | 1 |
CO₂ emissions | 0,08 kg |
Items per sales unit | 1x |
Scope of delivery | 1 piece |
Length | 155 mm |
Length | 17 cm |
Width | 10 cm |
Height | 1 cm |
Weight | 22 g |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Mannesmann0 %
- 1.Neriox0 %
- 1.PB Swiss Tools0 %
- 1.Proxxon0 %
- 1.RS PRO0 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.PB Swiss Tools0 days
- 1.Xiaomi0 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «Screwdrivers» category returned?
Source: Galaxus- 12.Hoto0,7 %
- 12.Mannesmann0,7 %
- 15.PB Swiss Tools0,9 %
- 16.Delock1 %
- 17.Stanley1,1 %