Prebena 7F-CNW90-S01 Pneumatic nailer for coil nails type CNW from 45-90mm - without accessories
Nail gun
Delivered between Mon, 18.5. and Wed, 20.5.
Only 1 piece in stock at third-party supplier
Supplied by
free shipping
Product details
Scope of delivery: 1x Prebena 7F-CNW90-S01 pneumatic nailer for coil nails type CNW from 45 - 90 mm, 1x safety glasses, 2x hex keys.
Product description: This pneumatic nailer from Prebena is suitable for coil nails of type CNW with a size of 45 to 90 mm. It features single and contact firing modes, a trigger lock, depth adjustment, mark protection, a noise suppressor, is recoil-free, and has adjustable exhaust. It can be used for the following applications: roof battens, roof sheathing, frame construction, wooden trusses, prefabricated house construction, crates, pallets, timber frame construction, substructures, visible formwork with lens head, and much more.
Technical data: Weight: 3.6 kg, working pressure: approx. 5 - 8 bar, air consumption: approx. 3.0 l/nailing, dimensions (LxWxH): 386 x 142 x 369 mm. For commercial use, please observe building regulations!.