Apricorn Aegis Padlock Fortress A25-3PL256-2000F - hard disk - encrypted - 2 TB - ex
2 TB2 items ordered
Product details
USB ports | USB-A |
Form factor | 2.5" |
Read transfer speed | 625 MB/s |
Number of hard disks included | 1x |
Item number | 15721532 |
Manufacturer | Apricorn |
Category | External hard drives |
Manufacturer No. | A25-3PL256-2000F |
Release date | 22.4.2021 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
Storage capacity | 2 TB |
USB ports | USB-A |
Form factor | 2.5" |
Max. Speed | 5400 RPM |
Cache | 8 MB |
Power supply | USB power delivery |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 66,56 kg |
Scope of delivery | User manual |
Weight | 175 g |
Height | 19 mm |
Width | 84.50 mm |
Length | 120 mm |
Product Safety |
Length | 19.50 cm |
Width | 15 cm |
Height | 6.50 cm |
Weight | 414 g |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- ApricornNot enough data
- 1.Transcend0,1 %
- 2.Toshiba0,5 %
- 3.LaCie0,6 %
- 3.Silicon Power0,6 %
Statutory warranty case duration
- 1.Intenso0 days
- 1.Toshiba0 days
- 3.Verbatim2 days
- 4.Seagate3 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «External hard drives» category returned?
- 1.Silicon Power0 %
- 2.LaCie0,9 %
- 3.Toshiba1 %
- 3.Transcend1 %