Softing Psiber) add. SFP+ module, multimode, 10GBASE-SR/SW, 10G fibre channel 1200-Mx-SN-I
Only 2 pieces in stock at supplier
Product details
- Transmission rate of up to 10 Gbit/s
- Range of up to 400 m
- Compatible with 10GBASE-SR/SW and 10G Fiber Channel
- Duplex LC connector for easy integration.
Module type | SFP+ |
Wavelength | 850 nm |
Item number | 33054657 |
Manufacturer | Softing |
Category | Transceivers |
Manufacturer No. | NX_AC_SFP_10G_MM |
Release date | 16.5.2023 |
Colour | Silver |
Exact colour description | Silver |
Module type | SFP+ |
Transmission | Duplex |
Wavelength | 850 nm |
Max. Transmission range | 400 m |
Data throughput | 10 Gbit/s |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 1,32 kg |
Length | 10 mm |
Width | 9 mm |
Height | 14 mm |
Weight | 20 g |
Product Safety |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- SoftingNot enough data
- 1.Aruba0 %
- 1.Cisco0 %
- 3.SwissGBIC0,1 %
- 4.BlueLAN0,2 %
Statutory warranty case duration
- 1.TP-Link0 days
- 1.Ubiquiti0 days
- 3.Zyxel2 days
- ArubaNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Transceivers» category returned?
- 1.Planet0,5 %
- 2.Netgear0,6 %
- 3.BlueOptics2,3 %
- 4.SwissGBIC2,4 %