Cyberpower PR2000ERT2U
2000 VA, 2000 W, Line-interactive UPSMore than 10 pieces in stock at supplier
Product details
Model | 19" rack |
Scope of application | Server room, Workplace + home use |
Plug type | C13 |
Battery type | Lead–acid battery |
Operating time at full load | 4 min |
Item number | 12319629 |
Manufacturer | Cyberpower |
Category | UPS |
Manufacturer No. | PR2000ERT2U |
Release date | 14.11.2019 |
UPS type | Line-interactive UPS |
Power output | 2000 W |
Output power capacity | 2000 VA |
Model | 19" rack |
Rack height units | 2 U |
shaft type | Sine wave |
UPS protection functions | Overvoltage protection |
Plug type | C13 |
Input voltage | 159 - 288 V |
output voltage | 240V |
Input frequency | 50 - 60 Hz |
Maximum operating temperature | 40 °C |
Operating humidity | 0% - 95% |
Max. noise level | 52.50 dB |
Battery category | Industry battery |
Battery | Battery |
Battery size | Device specific |
Number of cells | 4x |
Battery weight per cell | 2500 g |
Voltage | 240 V |
Charging time | 3 h |
Operating time at half load | 13 min |
CO₂ emissions | 39,5 kg |
Scope of delivery | Serial, USB cable |
Items per sales unit | 1x |
Height | 86.50 mm |
Weight | 25.70 kg |
Width | 433 mm |
Length | 412 mm |
Product Safety |
Length | 56 cm |
Width | 53 cm |
Height | 27 cm |
Weight | 33 kg |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Online USV0,8 %
- 2.Eaton1 %
- 3.Cyberpower1,2 %
- 4.APC1,7 %
- 5.Powerwalker2,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.APC2 days
- 1.Cyberpower2 days
- 1.Eaton2 days
- 4.Powerwalker6 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «UPS» category returned?
Source: Galaxus- 2.Online USV1,2 %
- 3.APC2,4 %
- 4.Eaton4,6 %
- 5.Powerwalker4,7 %
- 6.Cyberpower5,1 %