Cyberpower VP1000ELCD
1000 VA, 550 W10 pieces in stock at third-party supplier
Product details
Model | Desktop |
Plug type | C14 |
Battery type | VRLA |
Item number | 13508678 |
Manufacturer | Cyberpower |
Category | UPS |
Manufacturer No. | VP1000ELCD |
Release date | 31.7.2020 |
Sales rank in Category UPS | 11 of 1547 |
Power output | 550 W |
Output power capacity | 1000 VA |
Model | Desktop |
UPS protection functions | Overvoltage protection |
Plug type | C14 |
USB ports | USB-C |
Input voltage | 167 - 295 V |
output voltage | 230 V |
Max. input current | 4.35 A |
Input frequency | 50 - 60 Hz |
Output frequency | 50 - 60 Hz |
overvoltage protection | 450 J |
Maximum operating temperature | 40 °C |
Operating temperature | 0 - 40 °C |
Max. noise level | 40 dB |
Battery | Rechargeable battery |
Battery type | VRLA |
Battery size | Device specific |
Number of cells | 1x |
Battery weight per cell | 6230 g |
Voltage | 230 V |
Charging time | 8 h |
Operating time at half load | 9 min |
Country of origin | China |
CO₂ emissions | 8,13 kg |
Scope of delivery | Power cable - external - 1.5 m, USB cable - external |
Items per sales unit | 1x |
Height | 227 mm |
Weight | 6.23 kg |
Width | 100 mm |
Length | 260 mm |
Product Safety |
Length | 34 cm |
Width | 15 cm |
Height | 30 cm |
Weight | 6.79 kg |
30-day right of return
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.Online USV0,8 %
- 2.Eaton1 %
- 3.Cyberpower1,2 %
- 4.APC1,7 %
- 5.Powerwalker2,2 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 1.APC2 days
- 1.Cyberpower2 days
- 1.Eaton2 days
- 4.Powerwalker6 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «UPS» category returned?
Source: Galaxus- 2.Online USV1,2 %
- 3.APC2,4 %
- 4.Eaton4,6 %
- 5.Powerwalker4,7 %
- 6.Cyberpower5,1 %