Brennenstuhl Cable drum Garant 240 H05VV-F3G1.5
23 m, 1.50 mm²Price in EUR including VAT
Delivered between Tue, 19.5. and Thu, 21.5.
Only 1 piece in stock at supplier
free shipping
Length4
Product details
- Cable reel with 2 m of cable for connecting the reel to the power source
- Reel body made of special plastic on a galvanized frame
- Ergonomic handle with axle for perfect cable management during winding and unwinding
- Overheating protection, indicator light for overheating and overload
- Cable length: 23 + 2 m
- Cable designation: H05VV-F3G1.5.
Socket type | CEE 7/3 |
Number of outlets | 1x |
Cable colour | Red |
Additional properties | Overheating protection |
Item number | 14065279 |
Manufacturer | Brennenstuhl |
Category | Cable reels |
Manufacturer No. | 1098550001 |
Release date | 23.10.2020 |
Colour | Green, Orange |
Cable reel type | Cable reel with cable |
Input voltage | 230 V |
Socket type | CEE 7/3 |
Number of outlets | 1x |
Cable length | 23 m |
Cable cross section | 1.50 mm² |
Cable colour | Red |
Area of use | Outside |
Protection type (IP code) | IP44 |
Country of origin | Germany |
CO₂ emissions | 1,04 kg |
Diameter | 24 cm |
Weight | 3.88 kg |
Product Safety |
Specifications may include unverified machine translations.
14-day cancellation right
30-day right of return
30-day right of return
24 Months statutory warranty
Legal concerns
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 1.LogiLink0 %
- 2.Brennenstuhl0,2 %
- 3.Max Hauri0,5 %
- 4.As - Schwabe0,8 %
- NerioxNot enough data
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- BrennenstuhlNot enough data
- 1.Max Hauri0 days
- As - SchwabeNot enough data
- LogiLinkNot enough data
- NerioxNot enough data
Return rate
How often is a product of this brand in the «Cable reels» category returned?
Source: Galaxus- 1.Neriox0 %
- 2.LogiLink1,7 %
- 3.Max Hauri2 %
- 4.Brennenstuhl2,1 %
- 5.As - Schwabe5,9 %